Our all-state selections are brought to you by our longtime partners at Great Bay Community College!
Division I
Division I Boys Basketball Final Standings & Scoring Leaders
Gold Level Coaches/Supporters: John Fisher of Bishop Guertin, Keith Bike of Trinity, Frank Moreno of Bedford, Rob McLaughlin of Salem, Jeff Holmes of Exeter, Matt Fennessy of Dover, Matt Azzaro of Keene, John Mulvey of Portsmouth, Nate Stanton of Londonderry, Leo Gershgorin of Alvirne, Jeff Baumann of Timberlane & Jay McKenna of Winnacunnet
Player of the Year: Rob Baguidy of Goffstown
Coach of the Year: Steve Lane of Nashua North
First Team All-State
Rob Baguidy of Goffstown
Tyler Bike of Trinity
Anthony Chinn of Pinkerton Academy
Trevor Labrecque of Nashua North
Ryan Pacy of Salem
Comment: Jackson Marshall belongs here but limited to five players..he’s barely out.
Second Team
Jackson Marshall of Pinkerton Academy
Jack Tarleton of Merrimack
Brendan Graham of Alvirne
Aiden O’Connell of Goffstown
Mark Nyomah of Trinity
Third Team
Mason Blondeau of Goffstown
Andrew Politi of Trinity
Jack Radcliffe of Portsmouth
Matt Santosuosso of Bishop Guertin
Jayden Montgomery of Nashua North
The All-Angry Email Team (players that could have made the top three teams and angry emails will be sent saying just that)
Sean Chanakira of Timberlane
Jack St. Hilaire of Windham
Josh Caruso of Nashua South
Matthew Minckler of Portsmouth
Carmine Zingariello of Portsmouth
Mike Rosatano of Londonderry
Devohn Ellis of Trinity
Luke Soden of Bedford
Johnny Meyer of Exeter
Darian Lopez Sullivan of Dover
Kuel Akot of Manchester Central
Joe Allen of Winnacunnet
Ryan Luper of Exeter
Stephen Gitau of Dover
William Gearles of Manchester Central
Zach Castonguay of Nashua South
Javari Ellison of Bishop Guertin
Division II Boys Basketball Final Standings and Scoring Leaders
Gold Level Coaches/Supporters: Marty Edwards of Hollis-Brookline, David Smith of Coe-Brown, Rich Otis of Pembroke Academy, John Langlois of Manchester West, Joe Faragher of Kingswood, Mike Larson of Pelham, 'The Big Smooth' Lewis Atkins of Oyster River, Peter Pierce of Souhegan, Jason Starr of Con Val, Steve McDonough of Laconia, Kieth Matte of Lebanon and Gary Lavoie of Bishop Brady.
Player of the Year: Jake McGlinchey of Pelham
Coach of the Year: Peter Pierce of Souhegan
First Team All-State
Jake McGlinchey of Pelham
Braeden Falzarano of Lebanon
Johnny McBride of Souhegan
Mike Pitman of Pembroke Academy
Aiden Scott-Beaulac of Manchester West
Second Team
Jackson Stone of Lebanon
Jared Khalil of Sanborn
Ivan Yen of Bishop Brady
Kayden Roberts of Laconia
Owen Petrretta of Bow
Third Team
Austin Knight of Con Val
Matt Canavan of Souhegan
Ethan Arnold of Kingswood
Joe Gutwein of Con Val
Gumee Mbata of Bishop Brady
The All-Angry Email Team (players that could have made the top three teams and angry emails will be sent saying just that)
Keaton Beck of Laconia
Jason Allen of Sanborn
Christian Buffum of Con Val
Grady Livingston of Kennett
Jake Cawthron of Pelham
Eli Gove of Merrimack Valley
Jack Lano of Coe-Brown
Connor Shea of Oyster River
Jacob Plamondon of Manchester West
Tommy Flanagan of Coe Brown
Mike Strazzeri of Pembroke Academy
Ryon Constable of Milford
Jake Crowley of Plymouth
Kaleb Popham of Hollis-Brookline
Joe Bernasconi of Souhegan
Division III
Division III Standings and Scoring Leaders
Gold Level Coaches/Supporters: Mike Rathgeber of Inter-Lakes, Jim Hill of Monadnock, Eric Saucier of Conant, Leon Shaw of Somersworth, Mike Curtis of White Mountains, Jim Cilley of Belmont, Rick Acquiilano of Gilford, Kevin Dame of Winnisquam, Jaryd Piecuch of Raymond, Nate Camp of Kearsarge, Ray Curren of Stevens and Kiernan Gordon of Prospect Mountain.
Player of the Year: Brendan Elrick of Hopkinton
Coach of the Year: Jesse Mitchell of Newfound
First Team All-State
Brendan Elrick of Hopkinton
Jalen Reese of Gilford
Chris Stanchfield of Kearsarge
Ben Seiler of Mascoma
Avery Hazelton of White Mountains
Comment: Riley Marsh, Sam Carl & Zach Thompson were very tough first team omissions.
Second Team
Riley Marsh of Gilford
Zach Thompson of Mascoma
Sam Carl of Kearsarge
Dylan Rice of Campbell
Malaki Ingram of Newfound
Third Team
Tyler Hicks of White Mountains
Quinn Whitehead of Hopkinton
Kevin Putnam of Monadnock
Anthony Robbins of Winnisquam
Brody Mills of Campbell
The All-Angry Email Team (players that could have made the top three teams and angry emails will be sent saying just that)
Brody Labounty of White Mountains
Connor Branon of Monadnock
Zach Bushway of Winnisquam
Isaiah Reese of Gilford
Ethan Berg of St Thomas
Carson Shanks of Monadnock
Garrett Somero of Conant
Kayden LaClair of Stevens
Sam Cheek of Gilford
Keegan Martinez of Belmont
Aiden Hefferon of Somersworth
Zack Coombs of Hillsborough-Deering
Harrison Hicks of Inter-Lakes
Brady Elliott of Fall Mountain
George Jallah of Kearsarge
Division IV
Division IV Standings and Scoring Leaders
Gold Level Coaches/Supporters: Buddy Trask of Colebrook, Mark Collins of Groveton, Jay Darrah of Pittsfield, Nick Fiset of Epping, Jamie Walker of Woodsville, David Bedard of Franklin, Matt Manning of Lin Wood & Trevor Howard of Littleton
Player of the Year: Cam Tenney-Burt of Woodsville
Coach of the Year: Dave Morrissette of Gorham
First Team All-State
Cam Tenney-Burt of Woodsville
Karl Yonkeau of Holy Family
Isaac Jarvis of Concord Christian
Jason Stockbower of Portsmouth Christian
Owen Finklestein of Epping
Second Team
Cam Clermont of Lin Wood
Brode Frink of Concord Christian
Thomas Ferdinando of Derryfield
Elijah Flocke of Woodsville
Colby Bost of Newmarket
Third Team
Gabe Lacasse of Holy Family
Mike Picard of Epping
Jack Krasnof of Derryfield
Josh Robie of Profile
Jake Avery of Lin Wood
The All-Angry Email Team (players that could have made the top three teams and angry emails will be sent saying just that)
Koal Hurlbert of Canaan-Pittsburg
Mike Hampson of Littleton
Ben Wheelock of Groveton
Jordan Roode of Pittsfield
Isaac Langlois of Gorham
Brian Weeks of Farmington
Jordan Berko of Farmington
Cam Davidson of Woodsville
Yves Mugiraneza of Holy Family
John McDevitt of Derryfield
Kaiden Dowse of Colebrook
Kayden Hoskins of Littleton
Chris Corliss of Groveton
Tag(s): Home Boys Basketball NHIAA Division I NHIAA Division II NHIAA Division III NHIAA Division IV